Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Rybnik

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

14.11.2012, Pomoc osobom uzależnionym i współuzależnionym

15 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Inicjatorem tego święta był Lynn Smith, amerykański dziennikarz, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W odzewie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.

Historia palenia tytoniu sięga zamierzchłych czasów. Przyjęło się, że prekursorami w tej niechlubnej dziedzinie były starożytne cywilizacje Majów i Azteków. Tytoń przybył do  Europy wraz z Krzysztofem Kolumbem i jego marynarzami powracającymi z wypraw do Ameryki  (lata 1492−1504). Od tego czasu rozpoczęła się jego stopniowa ekspansja na całą Europę. Co najgorsze, funkcjonował bardzo długo jako środek leczniczy. Ludzie nieświadomie truli się przez wiele stuleci. Ile osób zabiła nikotyna przez cztery i pół wieku? Nie wiadomo, bowiem naukowy związek palenia tytoniu z rakiem płuc stwierdzono dopiero w latach 40. XX w.

Trochę statystyki

1,3 miliarda ludzi na świecie pali lub zażywa tytoń w innej postaci. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że na całym świecie co 8 sekund umiera człowiek na skutek palenia tytoniu. Uzależnienie zabija co roku 4,2 mln osób. Tylko w XX wieku spowodowało przedwczesną śmierć 100 mln. Skuteczność w zabijaniu można porównać do broni masowego rażenia. Rokowania na przyszłość nie są optymistyczne. Szacuje się, że za 10−20 lat liczba ofiar śmiertelnych nikotynizmu wzrośnie do 10 mln osób rocznie. Palacze narażeni są na nowotwory gardła, przełyku, jamy ustnej, krtani, płuc, choroby układu krążenia. Ponadto dym tytoniowy upośledza narządy zmysłów i negatywnie wpływa na iloraz inteligencji. Mimo tych przerażających danych nie brakuje ludzi gotowych sięgnąć po papierosa.

− Uzależnienie od nikotyny to uzależnienie bardzo silne, narkotyczne. Znam ludzi, którzy poradzili sobie z nałogiem alkoholowym, a nie potrafią zerwać z nikotynizmem – mówi Piotr Samulak z filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Szczecinku, który od wielu lat prowadzi terapie antynikotynowe.

Palacz szkodzi nie tylko sobie, ale i swoim najbliższym. Bierne palenie jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Osoba wdychająca dym dostarcza do swojego organizmu pięć razy więcej tlenku węgla, dwa−trzy razy więcej nikotyny, trzy−cztery razy więcej substancji rakotwórczych od palacza. Dym tytoniowy składa się z 4000 związków chemicznych, z czego 40 ma związek z zachorowaniem na nowotwór. Bierny palacz wdycha m.in. aceton, amoniak,  arsen, ciała smołowate, cyjanowodór, kadm, metanol, nikotynę, polon, tlenek węgla. Każdy palacz powinien o tym pomyśleć, zanim sięgnie po papierosa np. w obecności dziecka.

Ważna jest pomoc

Uzależnienie od tytoniu to problem globalny, dotyczący prawie wszystkich krajów na świecie, każdej grupy społecznej i wiekowej. Aby zerwać z nałogiem nieodzowne jest wsparcie specjalisty. Taki sukurs zapewnia m.in. Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh), która aktywnie angażuje się w pomoc osobom uzależnionym. Niektóre filie organizacji cyklicznie organizują akcje antynikotynowe pod nazwą „W ciągu 5 dni rzucisz palenie!”. Co roku odbywa się kilkanaście takich kursów odwykowych. W Skoczowie ChSCh prowadzi ponadto punkt konsultacyjny ds. uzależnień.

− Punkt konsultacyjny ds. uzależnień w Skoczowie działa w poniedziałki w godzinach 9-12, przy ul. Krzywej 4. Zgłosić się może każdy, kto ma problem z uzależnieniem od nikotyny, alkoholu i jakimkolwiek innym – mówi kierownik punktu Włodzimierz Pilch. − W punkcie działa także poradnictwo rodzinne. Osobom zgłaszającym się pomagamy przez terapię, badania, porady. Zgłasza się do nas sporo osób, 70% zrywa z uzależnieniem. Nikotynizm to także problem młodzieży, dlatego dużą uwagę poświęcam profilaktyce, prowadzę akcje uświadamiające w szkołach w powiecie cieszyńskim.

O paleniu na EXPO Zdrowie

Okazją do promocji zdrowego stylu życia, w tym niepalenia są dla wolontariuszy także rozmaite dni promocji zdrowia oraz współorganizowane przez ChSCh wystawy EXPO Zdrowie. 

− Podczas Dnia Promocji Zdrowia, który odbył się 28 października w jednej ze szkół udzielaliśmy między innymi porad antynikotynowych – mówi Anna Picho, kierownik filii ChSCh w Rybniku. – Ludzie deklarują chęć zerwana z nałogiem, zgłaszają chęć udziału w terapiach odwykowych.
Z kolei we Wrocławiu 14 października odbyło się EXPO Zdrowie.

− W trakcie EXPO Zdrowie wielu ludzi podchodzi do punktu ds. uzależnień – ocenia Krzysztof Kudzia, doradca rodzinny i ds. uzależnień. – Jedni mówią, że rzucili, a inni „chciałbym”. Problem w tym, żeby „chciałbym” zamieniło się w „chcę”. Ludzie nie mają problemu z siłą woli, ale z siłą „chcenia” Na szczęście palenie staje się coraz mniej modne. Jednak wciąż pali bardzo wielu młodych ludzi, kampanie reklamowe koncernów tytoniowych są skierowane właśnie do młodych. Dlatego stawiam na profilaktykę, trzeba pracować z młodzieżą, uświadamiać o zagrożeniach płynących z nikotynizmu – dodaje.

− W rzucaniu palenia bardzo ważne jest wsparcie otoczenia, bliskiej osoby – mówi Jan Brzuś, kierownik zabrzańskiej filii ChSCh. – Na ostatnią akcję „W ciągu 5 dni rzucisz palenie” w Zabrzu, trwającą 22-26 października, pewna dziewczyna przyprowadziła swojego chłopaka, który palił dwie paczki papierosów dziennie. Podczas terapii wspierała go i motywowała. Po kursie rzucił palenie. Pierwszego dnia na zajęcia przyszło 14 osób, w ostateczności pięć osób zerwało z nałogiem, natomiast niektórym udało się ograniczyć palenie z półtorej paczki do kilku papierosów dziennie. To też jakiś sukces. Planujemy powtórzyć odwykówkę na przełomie stycznia i lutego. Tym ludziom, którzy uczestniczyli, kurs się podobał, będą namawiać na niego inne osoby. Nie ma lepszej rekomendacji niż polecenie kursu przez byłego palacza.

Tekst: Justyna Libera

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

1 342 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Rybnik
ul. Wodzisławska 19a
44-200 Rybnik

Nr konta bankowego:
37 2030 0045 1110 0000 0278 5570

Kierownik: Anna Zofia Picho
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 507 159 612

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij